Kullanım KılavuzuAyrıca:1- Bilinen Uyarılar ve İndirme
İndirme Uyarısı Çözümü

Bazı tarayıcılar programı tehdit olarak algılayabiliyor. (Virüs programları algılamaz çünkü tamamen güvenlidir ama tarayıcılar başına buyruk hareket ediyor :) ) Bunun önüne geçmek için görseldeki gibi sil butonunun yanındaki oka tıklayıp 'Sakla'ya basmamız dosyanın gelmesi için yeterli oluyor.

İndirme uyarısı
Çalıştırma Uyarısı Çözümü

Windowsumuz da aynı tarayıcılar gibi 'sen kimsin' gibi bir çıkışmada buluyor. Bunun önüne geçmek için ise programı çalıştırırken çıkan uyarıda sırasıyla 'Ek Bilgi' ve 'Yine de çalıştır' butonlarına basmamız gerekiyor.

Çalıştırma uyarısı
Chrome Sürümü Hatası

Programı çalıştır dedikten sonra eğer sürekli olarak
"Message: session not created: This version of ChromeDriver only supports Chrome version xx"
uyarısını alıyorsanız ve tarayıcı açılmıyorsa; Chrome tarayıcınızı açın, sağ üstteki 3 noktaya tıklayın ve 'Yardım' başlığı altındaki 'Google Chrome Hakkında'ya tıklayın. Buradan tarayıcınızı güncelleyip programı çalıştırmayı tekrar deneyin.

Chrome Sürüm Hatası

2- Program Nasıl Çalışır?

İndirdikten sonra sadece iki kere tıklamak direkt çalışmasına ve kullanıcı girişi sayfasının gelmesine yeterli oluyor. (Yönetici olarak çalıştırırsanız olası hatalardan kurtulursunuz.) Herhangi bir kurulum yok! Sadece internete bağlı bir bilgisayarda olup hesabımıza giriş yapmak kalıyor. Ardından üst hizada bulunan 'Ders Seçim' ve 'Kontenjan Takip' butonlarına tıklayarak istediğimiz programa geçiş yapabiliyoruz.

Sonra derslerimizi boş kutucuklara yazıyoruz ve 'Çalıştır'a basıyoruz. Artık bunu bir kenara bırakabiliriz, uygulama en ufak bir tıklama gerektirmeden kendi kendine tüm dersleri seçer.

Giriş Ekranı Info Ekranı


3- Ders Seçim Programı Kullanım Detayları

Eklemek istenen dersler grup numaralarıyla birlikte yazılır.

Dersler, yazılan sırayla seçmek için denenecektir. Tüm dersler sırayla denenir ve kontenjanı dolu olanlar baştan tekrar tekrar aynı sırayla denenir.

'Çalıştır' butonuna tıklanır. Bu andan itibaren programın sağ alt köşesinde yer alan çıktı penceresinden anlık olarak gerçekleşen her eylemin açıklamasını çok detalı bir şekilde görebilirsiniz. Otomatik olarak bir tarayıcı açılır, usise giriş yapar ve dersleri seçmeyi dener. Açılan tarayıcıya asla ama asla tıklama yapmamanız gerekmekte. Bizim tüm işimiz arayüz ile olacak ve çıktı penceresinden o an ne işlem yapıldığını zaten takip edebiliyoruz.

Bu andan itibaren çıktı pencerisine ara ara göz atarak bir yandan farklı bir chrome penceresi açıp işimizi garantiye almak için programdan bağımsız olarak ders seçimini manuel olarak deniyoruz. Programda reCAPTCHAlar ('Ben robot değilim' testi) tamamen otomatik geçilir. Eğer arayüzde 'reCAPTCHA çözülüyor...' yazıyorsa programa dokunmayınız, uzun süreler geçmesi programın takıldığı anlamına gelmez (2-3 dakikadan uzun sürmemeli). Çözümler ortalama 30-40 sn sürebilir (yoğun saatlerde çalışan özel algoritma genelde 1-5 sn arasında çözecektir), bu da program algoritmasıyla birlikte sitenin bizi atmaması için yeterli bir süredir.

Bir diğer önemli nokta ise: Eğer bilgisayar tarih saatiniz yanlışsa ya da yurtdışından bağlanıyorsanız bilgisayar saatini Türkiye saatine göre ayarlayın. Program ders açılış saatinden hareketle (saat 08.01) özel bir algoritma çalıştıracaktır.

Aynı anda programın yer aldığı klasörde
"KAYITLAR Ders Ekle -*kullanici_adi*.txt"
isminde bir txt dosyası oluşur. Bu dosyayı ara ara tekrar açarak hangi ders için usis ne tepki vermiş, hangi dersleri almışsınız, hangi dersler çakışmış gibi, anlık olarak çıktı ekranından da geçen olay akışının özetini görebilirsiniz.

Ders Seçim Programı

4- Kontenjan Takip Programı Kullanım Detayları

Kontrol edilmek istenen dersler grup numaralarıyla birlikte yazılır. Eğer grup numarası yazmazsanız o dersin tüm gruplarının kontenjanlarını takip edebilirsiniz.

Ders seçim programıyla aynı olarak:
'Çalıştır' butonuna tıklanır. Bu andan itibaren programın sağ alt köşesinde yer alan çıktı penceresinden anlık olarak gerçekleşen her eylemin açıklamasını çok detalı bir şekilde görebilirsiniz. Otomatik olarak bir tarayıcı açılır, usise giriş yapar ve kontenjanlar kontrol edilir. Açılan tarayıcıya asla ama asla tıklama yapmamanız gerekmekte. Bizim tüm işimiz arayüz ile olacak ve çıktı penceresinden o an ne işlem yapıldığını zaten takip edebiliyoruz.

Ders seçim programından farklı kısımları:
Bu andan itibaren programı başı boş bırakıp gidip bir kahvaltı hazırlayabiliriz (ya da arkanıza yaslanın ve biraz kestirin, çok yorulduk doğrusu). Kontenjanlar anlık ve sürekli olarak kontrol edilecek, siteden atılsak dahi program durmaksızın tekrar giriş yapacaktır, dokunmayınız. Sağ alt çıktı penceresinde anlık kontenjanları sürekli yenileniyor olarak görürüz. Sol alt çıktı penceresinde ise çalıştırdığımız andan itibaren gerçekleşmiş tüm kontenjan değişikliklerini özet halinde görebiliriz.
! ! Kontenjanlarda en ufak bir oynamada, yeni grup açılmalarında vs. yüksek bir bip sesi ile uyarı alırız (bilgisayarınızın sesini açın), arayüzde sol alttaki kutuda hangi dersin değiştiğini görebiliriz. Çalıştıra bastığınız anda 3 kere bip sesi duyacaksınız. Bu bip sesi test içindir ve eğer bu sesi duymuyorsanız ses kartınız programımızın sesli uyarısını desteklemiyor olabilir.

Aynı anda programın yer aldığı klasörde
"KAYITLAR Kontenjan Takip -*kullanici_adi*.txt"
isminde bir txt dosyası oluşur. Bu dosyayı ara ara tekrar açarak anlık kontenjan durumlarını anlık olarak çıktı ekranından da geçtiği şekilde bulabilirsiniz.

Kontenjan Takip Programı

5- Genel Notlar ve Kullanım Tavsiyesi - ÖNEMLİ

Programı yönetici olarak başlatın ve derslerinizi yazdıktan sonra çalıştır tuşuna basın. Sonrasında açılan tarayıcıya asla ama asla dokunmayın. Bizim tüm işimiz arayüzde olacak ve tüm çıktıları buradan okuyoruz. Sadece nadiren de olsa sayfanın takıldığını düşünüyorsanız ve hiçbir işlem yapmıyorsa (reCAPTCHA çözüldüğü zamanlar hariç), programın açtığı tarayıcıya bir kez tıklayıp F5'e basabilirsiniz, işlem yapmaya devam edecektir. Eğer hiç sonuç alamıyorsanız programın açtığı Chrome tarayıcısına çarpıya basarak kapatın, o yenisini açıp sıfırdan ilerleyecektir.

reCAPTCHAlar tamamen otomatik geçilir. Eğer arayüzde 'reCAPTCHA çözülüyor...' yazıyorsa programa dokunmayınız, uzun süreler geçmesi programın takıldığı anlamına gelmez (2-3 dakikadan uzun sürmemeli). Çözümler ortalama 30-40 sn sürebilir (yoğun saatlerde çalışan özel algoritma genelde 1-5 sn arasında çözecektir), bu da program algoritmasıyla birlikte sitenin bizi atmaması için yeterli bir süredir.

O an almaya çalıştığınız ya da kontenjanını takip ettiğiniz dersleri güncellemek istiyorsanız programı kapatıp açmanıza ya da durdurmanıza gerek yok. Sol üstte ders yazısının yanındaki yenile tuşuna basabilirsiniz.

Programı durdurmak isterseniz yine tarayıcıya asla dokunmuyoruz. Durdur butonuna basıyoruz ve herhangi bir bug olmaması için 'DURDURULDU' yazısı gelene kadar tekrar 'Çalıştır'a basmıyoruz. DURDURULDU yu gördükten sonra tekrar çalıştırabilirsiniz. Eğer o anda captcha çözümü yapılıyorsa durdurma işlemi captcha bitene kadar sürecektir, sabırla tüm tarayıcıların kapanmasını bekleyiniz, aksi halde tekrar çalıştıra bastığınızda önceki tarayıcı takılmış dahi olsa kapanmayacak ve zaman zaman çift ücretlendirmeye sebep olabilecektir.
Özetle; ders seçmeyi bırakmadığınız sürece programı durdurmanıza gerek yok. Dersleri güncellemek istiyorsanız ders yenile butonunu unutmayın.

Ders seçimi 8'de açılıyorsa, programı 7.40'ta hazır hale getirip çalıştırın. Dersleri güncellemek için sadece güncelle butonlarını kullanın.

Tavsiyem öncelikle ders seçim programını kullanmanızdır. Sitedeki yoğunluk gittikten sonra alamadığınız dersler için kotenjan takibi çalıştırabilirsiniz ya da alamadığınız dersleri sürekli denemesi için ders seçim programını çalıştırabilirsiniz.

Aynı anda birden fazla programı çalıştırabilirsiniz. Programı ders seçim günü öncesinde test etmeli ve sistemsel hatanız varsa iletişim sayfasından bize iletmeniz hem sizin hem bizim için iyi olacaktır. Ders ekle ekranı gelmediğinde (dersler açılmadığında) program sayfayı dersler açılana kadar aralıksız yeniler ve bu yenileme sırasında herhangi bir reCAPTCHA geçilmeyeceği için ücretlendirme de yapılmaz.

1 hesaptan sadece 1 usis hesabına bağlanılabilir ve sadece bu yüzden usis kullanıcı adınız zorunlu tutulmaktadır. Dolayısıyla kendi hesabınızdan arkadaşlarınızın usisine giremezsiniz ancak arkadaşlarınızın hesap açmasını sağlayıp Bakiye Gönder sayfasından bakiye aktarımları yapabilirsiniz.

ve son olarak ders seçim sabahı bilgisayarın başına erken geçin ve mutlaka sürüm kontrolü yapın. Eğer yeni sürüm mevcut ise programın sağ altında 'Yeni sürüm mevcut' yazan bir link belirecek. Buna tıkladığınızda sitemize yönlendirileceksiniz.

Usis Pro Logo